Aerosmith – amerykański zespół rockowy grający w charakterystycznym stylu, będącym mieszanką hard rocka i bluesa.

Szacowany nakład ze sprzedaży wszystkich albumów zespołu na całym świecie wynosi 150 milionów egzemplarzy. Są jednym z zespołów z największą liczbą sprzedanych albumów w historii. Szacuje się, że do 2008 zarobili ponad 100 milionów dolarów.

Zespół powstał latem 1970 w Sunapee, w stanie New Hampshire. Od jesieni działał w Bostonie. Grupę sformowali gitarzysta Joe Perry i basista Tom Hamilton po poznaniu wokalisty Stevena Tylera, perkusisty Joeya Kramera i gitarzysty Raya Tabano. Steven Tyler, zanim do składu dołączył Kramer pełnił rolę wokalisty i perkusisty. W 1971 Raya Tabano zastąpił Brad Whitford. Rok później grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Columbia Records i 13 stycznia 1973 wypuściła swój debiutancki album – Aerosmith, który odniósł duży sukces sprzedając się w 2 milionach kopii. Po trasie koncertowej zespół nagrał swój drugi album Get Your Wings, wypuszczony w marcu 1974.

Albumem, który ugruntował pozycję Aerosmith w czołówce najlepszych zespołów rockowych był Toys in the Attic, zawierający m.in. piosenkę Sweet Emotion. Był to pierwszy utwór Aerosmith, który zajął pierwsze miejsce na prestiżowej liście radiowej Top 40. Toys in the Attic okazał się najlepiej sprzedającym się albumem Aerosmith w USA, gdzie uzyskał liczbę 8 milionów sprzedanych kopii. W tym czasie zespół rozpoczął wynajmowanie domu w Waltham, w stanie Massachusetts, który stał się miejscem nagrywania muzyki, jak i prowadzenia biznesu. Następnym albumem zespołu był Rocks wypuszczony 3 maja 1976. Szybko sprzedał się w 4 milionach kopii i uzyskał status platynowego. Rocks wraz z albumem Toys in the Attic and Rocks wszedł na listę 500 najlepszych albumów magazynu Rolling Stone. Po tym albumie zespół zagrał na kilku festiwalach i wielkich stadionach swoje własne koncerty. W 1977 zespół nagrał platynową płytę Draw the Line. W 1988 po raz pierwszy nagradza ich MTV w kategorii „Best Group Video” i „Best Stage Performance in a Video” – oba za piosenkę „Dude Looks Like a Lady”.

W 1993 Aerosmith wydali album Get a Grip. Zawierał on takie hity jak: „Cryin’”, „Crazy” czy „Livin’ on the Edge”. Get a Grip stał się najlepiej sprzedającym albumem Aerosmith, osiągając sprzedaż w wysokości ponad 20 milionów egzemplarzy. Dwa single z tego albumu zdobyły nagrodę Grammy Awards.

Zespół wystąpił w 1994 na koncercie w Warszawie na stadionie klubu Gwardia.

Kolejna płyta, Just Push Play, pojawiła się w sklepach w USA w marcu 2001, debiutując na 2. miejscu listy Billboardu. Miesiąc później była już platynową płytą. Był to pierwszy album Aerosmith wyprodukowany przez członków zespołu – Stevena Tylera i Joe Perry’ego.
Aerosmith w trakcie koncertu w 2003 w NFL Kickoff w Waszyngtonie.

W marcu 2004 ukazała się kolejna płyta w dorobku grupy – Honkin' on Bobo.Jest to płyta w całości bluesowa. Wśród 12 kompozycji na krążku znalazła się tylko jedna piosenka autorstwa Aerosmith, „The Grind”. Reszta to covery bluesowych klasyków.

Jesienią 2005 zespół zaprezentował album Rockin’ The Joint (Live At The Hard Rock) – zapis koncertu z klubu The Joint, w Hard Rock Hotel w Las Vegas, ze stycznia 2002. Na krążku znalazło się 11 utworów ze wszystkich okresów ponad 30-letniej kariery amerykańskich rockmanów. Najstarsze, jak „Seasons Of Wither”, pochodzą z 1974, a najmłodsze z 2001 („Light Inside”). Rok później ukazała się kompilacja największych przebojów bostońskiego kwintetu – The Very Best Of: Devil’s Got a New Disguise. Producentem The Very Best Of był Jeff Magid, a wśród 18 piosenek znalazły się m.in.: „Dude (Looks Like a Lady)”, „Love in an Elevator”, „Livin’ on the Edge”, „Cryin’”, „Jaded”, „Amazing”, „Falling in Love (Is Hard on the Knees)” oraz „I Don’t Want to Miss a Thing”.

W 2017 wystąpili na koncercie w Krakowie.