Europe – zespół muzyczny ze Szwecji grający muzykę glam metalową, rockową, hard rockową oraz tradycyjny heavy metal powstały w 1979 roku. Zespół stał się popularny w 1986 po wydaniu albumu The Final Countdown, z którego piosenka tytułowa oraz ballada Carrie stały się przebojami. Grupie przypięto łatkę artysty jednego przeboju.

Zespół powstał w 1979 w Upplands Väsby, z inicjatywy Joeya Tempesta (Rolfa Magnusa Joakima Larssona), pod nazwą Force. W założeniu miał grać hard rocka. W czasie powstawania zespołu, grupa wydała demo z sześcioma utworami, jednakże te otrzymały negatywne głosy. Początkowo zespół wydając albumy Europe (1983) oraz Wings of Tomorrow (1984) nie odnosił znacznych sukcesów. Z pierwszego albumu pojawiły się przeboje Seven doors hotel oraz In the Future to Come, które tymczasowo odnosiły sukces. Z drugiego albumu tymczasowym hitem stał się utwór Stormwind.

W 1985 utworzono utwór Rock the Night, który stał się przebojem. Do singla został dołączony także odświeżony utwór Seven doors hotel. W 1985 Europe podpisał kontrakt z Epic Records, a 26 maja 1986 wydany został ich trzeci album studyjny, The Final Countdown, który okazał się najpopularniejszym albumem[1]. Tytułową piosenkę napisał wokalista zespołu Joey Tempest. Sam utwór został zaliczony do najważniejszych utworów glam metalowych[4]. Album w przeciwieństwie do pozostałych wzorował się na muzyce glam metalowej i pop metalowej[3]. Płyta znalazła się na listach TOP10 w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii[3]. Obok The Final Countdown przebojami stały się utwory Rock the Night, Carrie oraz Cherokee[2]. Album sprzedał się w nakładzie 8 milionów sztuk.

Dwa lata później Europe wydał album Out of This World, który osiągnął tymczasowy sukces[3]. Out of This World to pierwsza płyta na której nie gra John Norum, którego zastąpił Kee Marcello. Wraz z albumem wydany został singel Superstitious, który zajął 31 miejsce na liście Billboard Hot 100, dziewiąte na liście Mainstream Rock Tracks i 34 na liście UK Singles Chart.

W 1992 z powodu wewnętrznych nieporozumień grupa rozpadła się. W czasie przerwy, Joey Tempest oraz John Norum wydawali albumy pod swoimi nazwiskami.